top of page
visuals-b9wsEM40Cv0-unsplash.jpg
visuals-b9wsEM40Cv0-unsplash.jpg

Ištraukos iš: "Pilietinio pasipriešinimo abėcėlė - patarimai kaip kovoti be ginklų"

PILIETINIS PASIPRIEŠINIMAS

Aptarkime tokią padėtį: priešas okupavo visą kraštą, miestus, gyventojai prarado Lietuvos Respublikos garantuotas konstitucines teises, dalis žmonių vykdo ginkluotą pasipriešinimą, dalis dėl įvairių priežasčių ginklo į rankas neima. Ką šiuo atveju daryti tokiems piliečiams kaip darbininkai, tarnautojai, žurnalistai, gydytojai, verslininkai ar ūkininkai, studentai ir moksleiviai? Ką daryti geležinkeliečiams, pašto darbuotojams, policininkams ar šeimininkėms? Ką daryti, kai priešas yra krašte?..Veikite! Tai pradėkite daryti tada, kai tampa aišku, jog pavojus grės kiekvienam piliečiui, nepriklausomai nuo to, ar jis buvo nusiteikęs aktyviai kovoti ar tik ruošėsi pasyviai stebėti įvykius. Priešintis reikia kantriai ir iki paskutiniųjų. Priešintis turi kiekvienas vyras ir kiekviena moteris, net seneliai ir vaikai. Okupuotame krašte negalime leisti priešui atsikvėpti. Kiekvienai progai pasitaikius, turime skausmingai smogti agresoriui, pulti jį visur, visada ir visais įmanomais būdais. Tačiau kaip tai gali padaryti beginklis žmogus?

 

Naudokite nesmurtinės kovos metodus! Nesmurtiniai veiksmai – tai būdas priešintis ko nors nedarant (kai žmonės atsisako vykdyti veiksmus, kuriuos paprastai vykdo, kuriuos dera vykdyti iš tradicijos arba kuriuos dera vykdyti pagal įstatymus bei potvarkius) arba ką nors darant (kai žmonės vykdo veiksmus, kurių paprastai nevykdo, kurių nedera vykdyti iš tradicijos ir kuriuos draudžia vykdyti įstatymai bei potvarkiai), arba tai – abiejų šių būdų derinimas.

Gyvenimo varomoji jėga yra tikslai ir siekiamybės. Tikslas neleidžia nukrypti „nuo kelio į takelį“. Ne išimtis yra ir aptariamas kovos būdas – pilietinis pasipriešinimas, kuris priklausomai nuo susiklosčiusios situacijos taip pat formuluoja tam tikrus tikslus.

Išsamią medžiagą ir informaciją rasite kuprinėje "Nepasiduok"

PILIETINIO PASIPRIEŠINIMO TIKSLAI

Sulaikyti ir įveikti kitataučius užgrobėjus, okupantus

Sulaikyti ir įveikti valdžios užgrobėjus.

Užkardyti valstybės saugumui kylančias grėsmes taikos metu.

PILIETINIS PASIPRIEŠINIMAS TAIKOS METU

Ne tik per karą, bet ir taikos metu kyla daugybė grėsmių valstybės nacionaliniam saugumui (grasinimai panaudoti karinę jėgą, priešiškų žvalgybos tarnybų veikla, kibernetinis šnipinėjimas, kėsinimasis į konstitucinius pagrindus, istorijos perrašinėjimas, įvairios grėsmės informaciniam, ekonominiam ir energetiniam saugumui, vertybių pamynimas ir t. t.). Siekiant ugdyti atsparumą šioms grėsmėms ir tinkamai pasiruošti kovai už savo valstybę ir vertybių sistemą, veiksmų būtina imtis jau dabar!

civilian resistance.png

Sukaupkite bent minimalų pilietiniam pasipriešinimui reikalingų priemonių rinkinį, kad prireikus nedelsdami galėtumėte imtis veiksmų. Priemonių rinkinį gali sudaryti popierius (A4 formatas, bent 500 lapų), purškiamų dažų flakonėlis (-iai), radijo imtuvas ir atsarginės baterijos, standartinio dydžio Lietuvos Respublikos valstybinė vėliava (1–5 vnt.) ir vėliava, skirta automobiliams (1–10 vnt.), tautinė (trispalvė) juostelė (20–100 m), popieriaus

smeigtukai, plona stipri virvelė (2–4 mm storio, apie 20 m), skirta, pvz., vėliavai pririšti ir iškelti, nešiojamasis kompiuteris ir spausdintuvas (pvz., atsišaukimams spausdinti), spausdinimo mašinėlė (pvz., atsišaukimams spausdinti, jeigu kiltų problemų dėl elektros energijos tiekimo).

Domėkitės pilietinio pasipriešinimo galimybėmis, mokykitės atpažinti priešo karinę techniką, išklausykite pirmosios medicinos pagalbos, išgyvenimo ir kitus kursus, kad įgautumėte būtinų žinių ir įgūdžių net ir neginkluotame pasipriešinimo fronte.

PILIETINIS PASIPRIEŠINIMAS PRASIDĖJUS KARINEI AGRESIJAI

Kariniai veiksmai mūsų teritorijoje ar regione gali prasidėti netikėtai, todėl turime būti pasiruošę reaguoti „žaibo karu“, t. y. agresoriui, kolaborantams ar neapsisprendusiems piliečiams turime pademonstruoti savo patriotines nuostatas bei valią gintis bet kokiomis priemonėmis jau pirmosiomis priešo įsiveržimo į šalį valandomis.

Screenshot 2024-04-14 140259.png

Stebėkite savo aplinką – atkreipkite dėmesį, kokiais įsitikinimais vadovaujasi sutikti žmonės (pvz., per buvusios Sovietų Sąjungos šventes nešioja Georgijaus juostelę, liaudyje žinomą kaip „koloradkę“, iškelia Lietuvai priešiškos valstybės vėliavą, žavisi valstybių agresorių ideologija, veiksmais ir lyderiais, žada, „kai ateis laikas patvarkyti visus tuos patriotus“ ir pan.), kokius automobilio papuošimus naudoja (atkreipkite dėmesį, ar nėra „koloradkės“ ant veidrodėlio ar antenos, VDV (rus. BДB)/desantininkų lipdukų ir pan.), pasidomėkite, kokie žmonės gyvena Jūsų name (pvz., galbūt pastebėjote rusakalbių, kurie išsinuomojo butą (-us) ir nuolat kažkur išvyksta su dėklais, skirtais ilgam ginklui transportuoti, galbūt jie bando su Jumis susidraugauti ir ima domėtis

kariuomene, politikais, nori sužinoti Jūsų požiūrį į juos ir t. t.). Jei nežinote, kaip vertinti įtartinus asmenis, esant galimybei, slapta nufotografuokite, pvz., automobilį su ВДВ lipduku ir apie tai informuokite Valstybės saugumo departamentą (tel. 8 700 70 007, el. paštu pranesk@vsd.lt, arba www.vsd.lt).

Stebėkite priešo kariuomenės technikos judėjimą ir stenkitės įsidėmėti jos rūšis ir tipus. Jei tai saugu (Jus gali patikrinti priešo saugumo struktūros), fotografuokite, filmuokite, užsirašykite ir prireikus turimą informaciją perduokite mūsų kariams ir sąjungininkams, viską viešinkite įvairiais komunikacijos kanalais.

Ant medžių palei gatves, stulpų, bokštų, sankryžose iškelkite kuo daugiau valstybinių vėliavų, matomose vietose lietuvių, rusų, anglų ir kitomis kalbomis rašykite kuo daugiau užrašų, raginančių agresorius grįžti pas savo šeimas ir atvykti pasisvečiuoti be tankų, lietuviškai ir kitomis kalbomis rašykite patriotinius šūkius (tai svarbu informacijai plintant į užsienį) arba pieškite patriotinius piešinius įvairiose vietose, kelkite užrašus (pvz., „Blogis viešpataus tol, kol dori žmonės nepasiryš veikti!“) ar piešinius, leiskite aitvarus ar balionus į dangų, išdėliokite didžiulius patriotinius užrašus ant žemės ar sniego ir, juos nufotografavę, išplatinkite, nuotoliniu būdu per garso kolonėles transliuokite patriotines dainas ar rusams suprantamas atitinkamas Viktoro Cojaus ar kitų atlikėjų dainas. Paraginkite taip elgtis ir kitus piliečius.

Savo gyvenamojoje vietovėje pašalinkite arba užpaišykite bet kokias kelių ar informacines nuorodas, kad agresoriui būtų kebliau orientuotis.

Screenshot 2024-04-14 140341.png

NEGAIŠKITE IR PASIRŪPINKITE SAVO SAUGUMU!

Su "Nepasiduok' išgyvenimo ir pilietinio pasipriešinimo kuprine būkite pasiruošę bet kokiems netikėtumams, nelaimei, ekstremaliems įvykiams ar ginkluotui konfliktui. 

bottom of page